Zasady realizacji wyjazdów pracowników w ramach programu Erasmus+ (KA171, kraje partnerskie) w roku akademickim 2023/2024
Organem kwalifikującym do programu jest Komisja Rekrutacyjna w składzie: Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy, Uczelniany Koordynator Programu Erasmus+ oraz pracownik BWM. W przypadku aplikowania do programu przez jednego z członków Komisji, Komisję powołuje JM Rektor.
1. Cel mobilności
- wyjazdy nauczycieli akademickich UKW w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych – STA.
Zgodnie z otrzymanymi alokacjami środków na wyjazdy do krajów partnerskich, w ramach umowy 2023, możliwe są jedynie wyjazdy typu STA.
Uczelnie partnerskie biorące udział w projekcie z umowy 2023 KA 171, to:
1. Djillali Liabes University of Sidi Bel-Abbes, Algieria (matematyka, fizyka, nauki biologiczne, informatyka, mechatronika/nauki inżynieryjne) - 2 miejsca
2. Gori State Univeristy, Gruzja (administracja, prawo, ekonomia, filologia angielska) - 1 miejsce
3. University of Muhammadiyah Malang, Indonezja (pedagogika, filologia angielska, stosunki międzynarodowe, psychologia, dziennikarstwo) - 1 miejsce
2. Osoby uprawnione
- w przypadku mobilności w celach dydaktycznych (STA) – nauczyciel akademicki zatrudniony w UKW na podstawie mianowania/umowy o pracę.
3. Czas trwania wyjazdu
Standardowy finansowany okres pobytu pracownika UKW w instytucji przyjmującej wynosi 5 dni roboczych od poniedziałku do piątku (+2 dni na podróż).
Pobyt pracownika w instytucji przyjmującej musi być rozpoczęty i zakończony w okresie od 01.03.2024 r. do 30.06.2025 r.
W przypadku mobilności w celach dydaktycznych (STA) nauczyciel UKW zobowiązany jest do przeprowadzenia podczas pobytu minimum 8 godzin zajęć dydaktycznych.
4. Zasady finansowania
Beneficjent otrzymuje stypendium Programu Erasmus +, które obejmuje:
Ryczałt na koszty utrzymania (stawka dzienna x liczba dni), 180 Euro x 7 dni = 1260 EUR
Ryczałt na koszty podróży (Algieria - 360 EUR, Gruzja - 360 EUR, Indonezja - 1500 EUR)
Kwota ryczałtu jest uzależniona od odległości między miejscem rozpoczęcia podróży a miejscem docelowym (pod uwagę należy wziąć odległość podróży w jedną stronę, aby obliczyć kwotę ryczałtu należną za podróż w obie strony). Jako miejsce rozpoczęcia podróży przyjmujemy siedzibę pracodawcy. Do obliczenia odległości stosuje się kalkulator odległości opracowany przez KE i udostępniony na stronie programu Erasmus+: http://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/tools/distance_en.htm.
Stypendium zwolnione jest z opodatkowania zgodnie z rozporządzeniem Ministra
Finansów z dnia 15 marca 2022 r. – (Dziennik Ustaw z dnia 18 marca 2022 r. poz. 635).
5. Procedura rekrutacji
Rekrutacja na wyjazdy jest ogłaszana po otrzymaniu informacji o otrzymanych środkach na kolejny rok akademicki. Zasady rekrutacji i terminy rozpatrywania wniosków są podawane do publicznej wiadomości.
Wymagane dokumenty
- Formularz zgłoszeniowy (należy złożyć online, a następnie wydrukować, podpisać i uzyskać podpis przełożonego);
- CV w języku angielskim;
- Staff Mobility Agreement for Teaching (bez podpisu strony przyjmującej).
Niekompletne wnioski nie będą brane pod uwagę w postępowaniu kwalifikacyjnym. Formularze dostępne są na stronie www Biura Współpracy Międzynarodowej.
Podstawy kwalifikacji
Podstawą kwalifikacji pracownika na wyjazd w programie Erasmus+ jest ocena Staff Mobility Agreement.
- cele mobilności – 0-2 pkt,
- wpływ mobilności na rozwój umiędzynarodowienia uczelni – 0-2 pkt,
- szczegółowy program zajęć – 0-2 pkt,
- oczekiwane korzyści/rezultaty w odniesieniu do rozwoju zawodowego beneficjenta /doskonalenia warsztatu pracy oraz oczekiwane korzyści/rezultaty w odniesieniu do obu instytucji/ studentów obu instytucji - 0-3 pkt,
- zaangażowanie w przygotowanie wniosku KA171 i realizacji umowy - 0-1 pkt,
- prowadzenie zajęć w j. angielskim dla studentów programu Erasmus+ – 1 pkt.
Razem: 11 pkt.
UWAGA!
Pierwszeństwo przy kwalifikacji na wyjazdy pracowników, w przypadku takiej samej liczby punktów, będą miały osoby, które nie były beneficjantami programu KA171 w ciągu trzech ostatnich lat akademickich.
Wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek w danym konkursie.
Złożenie kompletnego wniosku traktowane jest jako deklaracja znajomości języka obcego w stopniu umożliwiającym efektywne zrealizowanie zaplanowanej mobilności (min. B2). Biuro Współpracy Międzynarodowej zastrzega sobie możliwość weryfikacji znajomości języka obcego.
6. Terminy
Terminy przyjmowania zgłoszeń od 15.01.2024 do 29.02.2024.
Komisja rekrutacyjna zastrzega sobie prawo do przedłużenia okresu przyjmowania zgłoszeń.
W przypadku niewyczerpania limitu środków zostanie ogłoszona rekrutacja uzupełniająca, a wnioski podlegać będą ocenie jw. w terminach ustalonych przez Komisję Rekrutacyjną.
W terminie do 14 dni roboczych od zamknięcia postępowania rekrutacyjnego Komisja sporządza protokół z postępowania kwalifikacyjnego wraz z listą kandydatów zakwalifikowanych do wyjazdu i listą rezerwową. Dokumenty max. dwóch kandydatów na wyjazd, a w przypadku Algierii - max. trzech najwyżej ocenionych, zostaną przekazane do uczelni partnerskiej w celu wyboru i ostatecznej akceptacji, potwierdzonej podpisem pod STA.
Procedura odwoławcza
Pracownikowi przysługuje odwołanie od decyzji komisji w ciągu 7 dni od dnia otrzymania decyzji Komisji Rekrutacyjnej. Organem odwoławczym jest Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy.