Zasady realizacji wyjazdów pracowników w ramach programu Erasmus+ (KA171, kraje partnerskie) w roku akademickim 2024/2025, 2025/2026

Organem kwalifikującym do programu jest Komisja Rekrutacyjna w składzie:  Prorektor ds. Studenckich i Jakości Kształcenia, Uczelniany Koordynator Programu Erasmus+ oraz pracownik BWM, powołana przez JM Rektora UKW. W przypadku aplikowania do programu przez jednego z członków Komisji, skłąd Komisji zostanie zmieniony przez JM Rektora.

1. Cel mobilności

  • wyjazdy nauczycieli akademickich UKW w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych – STA.
    Zgodnie z otrzymanymi alokacjami środków na wyjazdy do krajów partnerskich, w ramach umowy 2024, możliwe są jedynie wyjazdy typu STA.

Uczelnie partnerskie biorące udział w projekcie z umowy 2024 KA 171, to:

1.  Azerbaijan Technical University, Azerbejdżan (inżynieria, informatyka, ekonomia) - 1 miejsce

    Azerbaijan Technical University

2. University of Montenegro, Czarnogóra (prawo, ekonomia, mechatronika, ochrona środowiska, biologia, matematyka, fizyka, historia, psychologia, muzyka, politologia, filoogia: angielska, rosyjska, niemiecka) - 1 miejsce

    University of Montenegro

3. Al-Ahlyya Amman University, Jordania (pedagogika, psychologia, informatyka, inżynieria, wychowanie fizyczne, filologia: angielska, arabska - 2 miejsca

    Al-Ahlyya Amman University

4. Universidad Nacional de Colombia, Kolumbia (filologia: niemiecka, angielska, politologia, nauki biologiczne, geografia, turystyka) - 1 miejsce

    Universidad Nacional de Colombia

5. University Putra Malaysia, Malezja (nauki biologiczne, geografia, informatyka, filologia: angielska, niemiecka, arabska, chińska) - 1 miejsce

    University Putra Malaysia

6. University of Namibia, Namibia (pedagogika, politologia, psychologia, matematyka, ekonomia, dziennikarstwo i komunikacja) - 2 miejsca

     University of Namibia

7. Kansas State University, USA (pedagogika) - 1 miejsce

    Kansas State University

2. Osoby uprawnione

  • w przypadku mobilności w celach dydaktycznych (STA) – nauczyciel akademicki zatrudniony w UKW na podstawie mianowania/umowy o pracę.

3. Czas trwania wyjazdu

Standardowy finansowany okres pobytu pracownika UKW w instytucji przyjmującej wynosi 5 dni roboczych od poniedziałku do piątku (+2 dni na podróż).

Pobyt pracownika w instytucji przyjmującej musi być rzrfealizowany do 30.06.2026 r.

W przypadku mobilności w celach dydaktycznych (STA) nauczyciel UKW zobowiązany jest do przeprowadzenia podczas pobytu minimum 8 godzin zajęć dydaktycznych.

4. Zasady finansowania

Beneficjent otrzymuje stypendium Programu Erasmus +, które obejmuje:

Ryczałt na koszty utrzymania (stawka dzienna x liczba dni), 190 Euro x 7 dni = 1.330 EUR

Ryczałt na koszty podróży (Czarnogóra - 309 EUR, Azerbejdżan, Jordania - 395 EUR, USA - 1.188 EUR, Kolumbia, Malezja, Namibia  - 1.735 EUR)

Kwota ryczałtu jest uzależniona od odległości między miejscem rozpoczęcia podróży a miejscem docelowym (pod uwagę należy wziąć odległość podróży w jedną stronę, aby obliczyć kwotę ryczałtu należną za podróż w obie strony). Jako miejsce rozpoczęcia podróży przyjmujemy siedzibę pracodawcy. Do obliczenia odległości stosuje się kalkulator odległości opracowany przez KE i udostępniony na stronie programu Erasmus+: http://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/tools/distance_en.htm.

Stypendium zwolnione jest z opodatkowania zgodnie z rozporządzeniem Ministra
Finansów z dnia 15 marca 2022 r.  – (Dziennik Ustaw z dnia 18 marca 2022 r. poz. 635).

5. Procedura rekrutacji

Rekrutacja na wyjazdy jest ogłaszana po otrzymaniu informacji o otrzymanych środkach na kolejny rok akademicki. Zasady rekrutacji i terminy rozpatrywania wniosków są podawane do publicznej wiadomości.

Wymagane dokumenty

  • formularz zgłoszeniowydostępny na stronie ukw.edu.pl w zakładce: Pracownicy. Należy go wypełnić, wysłać online wraz z załączonym
    i podpisanym przez osobę aplikującą i przełożonego (bez podpisu strony przyjmującej) Mobility Agreement. Wszystkie podpisy powinny być czytelne. W przypadku nieczytelnego podpisu wymagana jest imienna pieczątka osoby podpisującej dokument
  • CV w języku angielskim

Wydrukowany i podpisany wniosek wraz z załącznikami (CV i Mobility Agreement) należy dostarczyć do Biura Współpracy Międzynarodowej przed upływem terminu przyjmowania wniosków.

Niekompletne wnioski (brak podpisów, brak załączników) nie będą brane pod uwagę w postępowaniu kwalifikacyjnym.

Podstawy kwalifikacji

Podstawą kwalifikacji pracownika na wyjazd w programie Erasmus+ jest ocena Staff Mobility Agreement.

  • cele mobilności – 0-2 pkt,
  • wpływ mobilności na rozwój umiędzynarodowienia uczelni – 0-2 pkt,
  • szczegółowy program zajęć – 0-2 pkt,
  • oczekiwane korzyści/rezultaty w odniesieniu do rozwoju zawodowego beneficjenta /doskonalenia warsztatu pracy oraz oczekiwane korzyści/rezultaty w odniesieniu do obu instytucji/ studentów obu instytucji - 0-3 pkt,
  • zaangażowanie w przygotowanie wniosku KA171 i realizacji umowy - 0-1 pkt,
  • prowadzenie zajęć w j. angielskim dla studentów programu Erasmus+ – 1 pkt.       
    Razem: 11 pkt.

UWAGA!

Pierwszeństwo przy kwalifikacji na wyjazdy pracowników, w przypadku takiej samej liczby punktów, będą miały osoby, które nie były beneficjantami programu KA171 w ciągu trzech ostatnich lat akademickich.

Wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek w danym konkursie.

Złożenie kompletnego wniosku traktowane jest jako deklaracja znajomości języka obcego w stopniu umożliwiającym efektywne zrealizowanie zaplanowanej mobilności (min. B2). Biuro Współpracy Międzynarodowej zastrzega sobie możliwość weryfikacji znajomości języka obcego.

6. Terminy

Terminy przyjmowania zgłoszeń od 02.01.2025-21.02.2025.

Komisja rekrutacyjna zastrzega sobie prawo do przedłużenia okresu przyjmowania zgłoszeń.

W przypadku niewyczerpania limitu środków zostanie ogłoszona rekrutacja uzupełniająca, a wnioski podlegać będą ocenie jw. w terminach ustalonych przez Komisję Rekrutacyjną.

W terminie do 14 dni roboczych od zamknięcia postępowania rekrutacyjnego Komisja sporządza protokół z postępowania kwalifikacyjnego wraz z listą kandydatów zakwalifikowanych do wyjazdu i listą rezerwową. Dokumenty max. dwóch kandydatów na wyjazd, a w przypadku Algierii - max. trzech najwyżej ocenionych, zostaną przekazane do uczelni partnerskiej w celu wyboru i ostatecznej akceptacji, potwierdzonej podpisem pod STA.

Procedura odwoławcza

Pracownikowi przysługuje odwołanie od decyzji komisji w ciągu 7 dni od dnia otrzymania decyzji Komisji Rekrutacyjnej. Organem odwoławczym jest Rektor UKW.