Mieszane Programy Intensywne/Blended Intensive Programmes (BIP) są to krótkie intensywne programy, w ramach których wykorzystuje się innowacyjne metody uczenia się i nauczania, w tym współpracę online.
Programy mogą obejmować uczenie się w oparciu o wyzwania, w ramach którego transnarodowe i transdyscyplinarne zespoły współpracują ze sobą, aby sprostać pewnym wyzwaniom, na przykład związanym z celami zrównoważonego rozwoju ONZ lub innym wyzwaniom społecznym, przed jakimi stają konkretne regiony, miasta lub przedsiębiorstwa. Program powinien mieć wartość dodaną w porównaniu z istniejącymi kursami lub szkoleniami oferowanymi przez uczestniczące w nim instytucje szkolnictwa wyższego i może on trwać kilka lat. Przez zapewnienie nowych i bardziej elastycznych formatów mobilności łączących mobilność fizyczną z wirtualną mieszane programy intensywne mają na celu dotarcie do wszystkich rodzajów studentów ze wszystkich środowisk, kierunków i cykli studiów.
Grupy instytucji szkolnictwa wyższego będą miały możliwość zorganizowania krótkich mieszanych programów intensywnych w zakresie uczenia się, nauczania i szkolenia dla studentów i pracowników. Podczas tych mieszanych programów intensywnych grupy studentów lub pracowników będą podejmować krótkotrwałą mobilność fizyczną za granicą połączoną z obowiązkowym komponentem wirtualnym umożliwiającym pracę zespołową i wymianę doświadczeń na podstawie e-uczenia się opartego na współpracy. Komponent wirtualny musi zapewniać osobom uczącym się przestrzeń do wspólnej i jednoczesnej pracy online nad konkretnymi zadaniami, które stanowią część mieszanego programu intensywnego i przyczyniają się do osiągnięcia ogólnych efektów uczenia się.
Mieszane programy intensywne mogą być dostępne dla studentów i pracowników z instytucji szkolnictwa wyższego spoza partnerstwa. W ramach mieszanych programów intensywnych buduje się zdolności w zakresie opracowywania i wdrażania innowacyjnych praktyk nauczania i uczenia się w uczestniczących w tych programach instytucjach szkolnictwa wyższego.
Zasady realizacji Blended Intensive Programmes na UKW Program ERASMUS+
Zasady dotyczą organizacji na UKW – Intensywnego Kursu Mieszanego: Blended Intensive Programme - BIP
Organem kwalifikującym BIP do realizacji jest komisja kwalifikująca, zwana dalej komisją, powoływana przez Prorektora ds. Rozwoju i Współpracy w celu przeprowadzenia procedury konkursowej.
Blended Intensive Programmes - Mieszane Kursy Intensywne (BIP)
To krótkie, intensywne programy polegające na połączeniu mobilności fizycznej i wirtualnej ułatwiającej pracę zespołową i wymianę doświadczeń na podstawie e-uczenia się opartego na współpracy.
BIP-y powinny zapewniać wartość dodaną w porównaniu z istniejącymi programami lub kursami poprzez włączenie zagadnień składających się z treści specjalistycznych, które nie są nauczane/oferowane w ramach standardowych programów. Uczestnicy muszą mieć zapewniony dostęp do nowych perspektyw w danym obszarze. BIP powinien zatem charakteryzować się unikatowym programem, który urozmaici istniejące kursy na uczelniach partnerskich i uczelni go organizującej.
Przez zapewnienie nowych i bardziej elastycznych formatów łączących mobilność fizyczną i wirtualną, mieszane programy intensywne mają na celu dotarcie do studentów z różnych kierunków i cykli studiów.
BIP-y mogą być organizowane w zakresie uczenia się, nauczania i szkolenia dla studentów i pracowników. BIP musi być związany ze szkoleniem i kształceniem, a nie badaniami.
Podczas mieszanych programów intensywnych grupy studentów i/lub pracowników będą podejmować krótkotrwałą mobilność fizyczną za granicą połączoną z obowiązkowym komponentem wirtualnym.
Komponent wirtualny musi zapewnić osobom uczącym się przestrzeń do wspólnej i jednoczesnej pracy on-line nad konkretnymi zadaniami, które stanowią część mieszanego programu intensywnego.
BIPs: krótkoterminowe kursy intensywne (od 5 do 30 dni mobilności fizycznej) połączone z obowiązkową częścią wirtualną (min./max. czas trwania nieokreślony) – za minimum 3 ECTS
Blended mobility = każda mobilność fizyczna + wirtualna
1. Nabór wniosków na organizację BIP na UKW
W ramach umowy 2021 zrealizowano na UKW 2 BIP, zaplanowano do realizacji w ramach umowy 2022 - 1 BIP i 2023 - BIP.
Termin realizacji wydarzenia: do 31 lipca
Konkurs na organizację BIP skierowany jest do nauczycieli akademickich, którzy we współpracy ze swoimi partnerami z uczelni zagranicznych podejmą się zadania organizacji BIP-u na UKW.
Termin składania wniosków do Biura Współpracy Międzynarodowej: zostanie podany w zasadach realizacji BIP na dany rok.
2. Warunki realizacji BIP
- W przygotowaniu BIP muszą brać udział co najmniej trzy uczelnie z trzech krajów programu (kraje UE oraz Norwegia, Islandia i Liechtenstein, Republika Macedonii Północnej, Republika Turcji i Republika Serbii). Uczelnie z krajów partnerskich, spoza UE, mogą brać udział w szkoleniu, nie wliczają się jednak do minimum.
- Program BIPu powinien być ustalony we współpracy z partnerami;
- UKW musi mieć podpisaną umowę Inter-Institutional Agreement Erasmus+ z uczelnią partnerską (uzupełnioną o możliwość wymian krótkoterminowych);
- Minimalna liczba uczestników przyjeżdżających – 15 osób (maksymalna liczba uczestników - 20); Studenci UKW oraz uczestnicy z krajów partnerskich nie wliczają się do minimum.
- Okres trwania mobilności fizycznej od 5 do 30 dni (sugerowany okres trwania mobilności fizycznej – 5 dni);
- Obowiązkowa faza mobilności wirtualnej (przed i/lub po mobilności fizycznej)
- Minimalna liczba ECTSów – 3
- Środki na organizację BIP – 400 EURO x 1 uczestnik – maksymalnie 6000 EURO
- Sprawozdanie merytoryczne z organizacji BIP sporządza organizator ze strony UKW (Beneficiary Module).
3. Uczestnicy BIP
Uczestnicy podnoszący swoje kompetencje
- studenci (I, II i III stopień);
- pracownicy uczelni (nauczyciele akademiccy, pracownicy administracyjni);
Uczestnicy zaangażowani w przygotowanie/ przeprowadzenie kursu –przekazujący wiedzę:
- nauczyciele akademiccy/ trenerzy z uczelni, w której odbywa się kurs;
- nauczyciele akademiccy/ trenerzy z uczelni współtworzących kurs;
- pracownicy przedsiębiorstw przyjeżdżający w ramach STA do uczelni, w której odbywa się kurs.
4. Zasady finansowania
Studenci oraz opiekunowie studentów uczelni partnerskich uczestniczących w BIP organizowanym przez UKW przyjeżdżają na zajęcia na koszt uczelni wysyłającej – w ramach dofinansowania krótkoterminowych wyjazdów BIP.
W celu zabezpieczenia środków dla studentów z zagranicy uczestniczących w BIP, organizator BIP na UKW w momencie kompletowania listy partnerów (minimum 2 z 2 różnych krajów programu) ustala z uczelnią partnerską liczbę studentów, których przyjazd może zostać sfinansowany przez uczelnię wysyłającą. Studenci i opiekunowie uczestniczący w BIP przyjeżdżają do Bydgoszczy ze stypendium, które jest im przyznawane przez uczelnię zagraniczną - partnerską (z puli przeznaczonej na wyjazdy krótkoterminowe).
Aby rozliczyć organizację kursu Blended Intensive Programme, musi w nim wziąć udział minimum 15 studentów z zagranicy.
Organizator BIP na UKW otrzymuje dofinansowanie w wysokości 400 Euro na każdego zagranicznego studenta uczestniczącego w kursie. Maksymalna wysokość dofinansowania nie może przekroczyć jednak 6000 EUR.
5. Wymagane dokumenty
O organizację BIP może ubiegać się każdy nauczyciel akademicki, po zaopiniowaniu jego wniosku przez bezpośredniego przełożonego oraz Dziekana/Dyrektora Instytutu.
Wniosek musi zawierać opis kursu intensywnego, jego wstępny program, planowany termin realizacji oraz listę partnerskich uczelni w nim uczestniczących wraz z podaniem przewidywanej liczby studentów.
- Wniosek BIP UKW – załącznik 1
6. RODO
Każda osoba aplikująca do Programu Erasmus + na UKW niniejszym wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w formularzu i innych dokumentach dla potrzeb procesu postepowania kwalifikacyjnego i realizacji mobilności zagranicznej zgodnie z art. 6 ust.1 lit. a rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z dnia 27.04.2016 r.
7. Ocena wniosków
Komisja dokona oceny wniosków pod względem formalnym (m.in. liczba partnerów, liczba studentów, termin realizacji) oraz merytorycznym (m.in. szczegółowość opisu, innowacyjność programu kursu, osoby współprowadzące kurs, liczba punktów ECTS).
W terminie do 7 dni od zamknięcia postępowania Komisja sporządza protokół z postępowania kwalifikacyjnego wraz z listą kursów BIP zakwalifikowanych do realizacji w terminie do 30.09.2023 r.