„Partnerstwa współpracy” to międzynarodowe projekty, których celem jest rozwój, transfer i wdrażanie innowacyjnych praktyk oraz realizacja wspólnych inicjatyw promujących współpracę, partnerskie uczenie się i wymianę doświadczeń na poziomie europejskim.

Efektem tego typu projektów powinna być przede wszystkim modernizacja oferty dydaktycznej uczelni, jej lepsze dostosowanie do potrzeb społeczeństwa i gospodarki oraz podniesienie jakości kształcenia. Wyniki powinny nadawać się do ponownego wykorzystania, przenoszenia, skalowania i – w miarę możliwości – mieć silny wymiar interdyscyplinarny.

W projekcie mogą brać udział różnego typu organizacje (uczelnie oraz inne instytucje, organizacje, przedsiębiorstwa) z krajów programu, a także – jeśli jest to szczególnie uzasadnione – z krajów partnerskich z innych części świata.

Wnioskodawcą może być jedynie organizacja z kraju programu.
Instytucja wnioskująca jest zarazem koordynatorem projektu.
Minimalny skład konsorcjum realizującego projekt to trzy instytucje z trzech różnych krajów programu.

Uczelnie z krajów programu biorące udział w projekcie muszą mieć Kartę Erasmusa dla szkolnictwa wyższego. Partnerstwa w zakresie współpracy w sektorze szkolnictwa wyższego mogą trwać od 1 roku do 3 lat (od 12 do 36 miesięcy).

Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego realizowano kilka podobnych projektów w ramach tzw. Partnerstw Strategicznych (obecnie Partnerstw Współpracy):

NEPL

Projekt Narrative environments for play and learning (NEPL) był realizowany na przestrzeni dwóch lat w okresie od 01.09. 2015 do 01.09.2017 w ramach programu Erasmus+ w kategorii KA2 Partnerstwa Strategiczne Nr 2015-1-LT01-KA201-013443.

Koordynatorem projektu ze strony UKW była prof. dr hab. Ewa Filipiak z Wydziału Pedagogiki (strona projektu).

Development of the empowerment of educators and beneficiaries in the field of youth at risk. and social exclusion.

Wydział Pedagogiki w latach 2014-2016 realizował projekt Partnerstwa Strategicznego, Nr 2014-1-FR01-KA2026-008728, koordynatorem projektu z ramienia UKW była dr Jolanta Jarczyńska.
Strony projektu: strona 1 oraz strona 2

GAMEHIGHED - Higher-ed Programmes for Careers in Games Design & Development

UKW był koordynatorem projektu realizowanego w terminie 1.09.2019-31.08.2022; dr hab. Michał Mochocki
Strony projektu: strona projektu oraz platforma upowszechniania projektów

Obecnie w ramach tej Akcji programu Erasmus +, Wydział Psychologii realizuje projekt pt:

DigiPsyRes

Enhancing digital and psychological resilience through peer networking in the online environment in times of crises (2021-2024), koordynatorem projektu jest: dr hab. Aleksandra Błachnio, prof. uczelni (digipsyres.kg.ac.rs).